Překvapivá jarní podívaná: louku u Horalu zaplavily orchideje

Překvapivá jarní podívaná: louku u Horalu zaplavily orchideje

Louky u valašských Velkých Karlovic v těchto dnech návštěvníkům opět nabízejí krásnou pestrobarevnou podívanou. Na řadě míst vykvétají vzácné vstavače a barví horské louky do červené či žluté barvy.

 

 

V překvapivě velkém počtu se objevily také na louce u hotelu Horal v Resortu Valachy.

V CHKO Beskydy se vyskytuje několik vzácných druhů vstavačovitých orchidejí. Konkrétně u Horalu vykvetl prstnatec májový.

"Vyskytuje se u nás každý rok, ale tak bohatě rozkvetlou louku opravdu nepamatuji. Nevíme, proč, ale letos jich vykvetlo mnohem víc než jindy. A protože vykvetly také dřív než obvykle, ještě je nestihla přerůst okolní tráva. Proto jsou teď tak krásně vidět. Je to úchvatná podívaná,“ popisuje Leo Bača, manažer hotelu Horal a šéf Golfového hřiště Horal.

Prstnatce u Horalu náhle vykvetly v závěru minulého týdne právě na golfovém hřišti na svahu pod hotelem, zejména v takzvané biozóně, kam je v souladu s ochranářskými pravidly přísně zakázán vstup nejen golfistům, ale také všem dalším návštěvníkům Beskyd. I proto se zde daří udržet příznivé podmínky pro chráněné rostliny i živočichy.

Růžovo červené květy orchidejí jsou dobře vidět z blízkého turistického chodníku.

Odhaduji, že budou vidět ještě zhruba sedm až deset dnů, než je překryje rostoucí tráva,“ dodává Leo Bača.

Vstavačovitá rostlina prstnatec májový je v České republice chráněna jako ohrožený druh. Daří se jí na podmáčených loukách, které dříve byly v krajině běžné, ale v poslední době jich ubývá. Jedním z posledních míst volného výskytu je právě CHKO Beskydy.

Podívejte se na reportáž TV Barrandov, která si přijela vzácné prstnatce natočit k nám do Velkých Karlovic.